הדברה
מי אני?
הדברה ירוקה
טיפים
הדברת מזיקים
הדברת נמלים
הדברת עכברים
הדברת חולדות
הדברת פרעושים
הדברת ג´וקים / תיקנים
הדברת חרקים
הדברת קרציות
הדברת צרעות
הדברת כיני יונים
הדברת טרמיטים
הדברת יתושים
הדברה

הדברה ירוקה

הדברה ירוקה – יעילה וידידותית לאדם ולסביבה.
הדברה ירוקה – יעילה וידידותית לאדם ולסביבה.

הדברה ירוקה היא הדברה של מזיקים מסוגים שונים, הן חיים והן צומחים, אשר במהלכה נעשה שימוש בחומרים שאינם רעילים לבני אדם מחד, והם ידידותיים לסביבה מאידך. המודעות לנזקי ההדברה החלה לחלחל כבר לפני כמה עשורים, כאשר נעשה ברור שהדברה בעזרת חומרים כימיים רעילים עלולה להזיק לאלה שצורכים את המזון שלשם הגידול שלו נעשה שימוש בחומרים אלה, וכאשר התחילו להתברר הנזקים הסביבתיים והאקולוגיים שנגרמו בגללם.

השמדת יבולים על ידי מזיקים ממינים ומסוגים שונים היא בעיה ידועה ומוכרת מזה דורות רבים, וחקלאים בכל התקופות נקטו שיטות שונות לצמצום הפגיעה ביבול או במקרים קיצוניים נאלצו לעקור את כולו ולסבול עקב כך מהפסדים כבדים. מעבר להשמדת יבולים היו וישנם מקרים של התרבות מוגברת של מזיקים שונים, בהם יתושים, זוחלים למיניהם, מכרסמים, חרקים, תיקנים, נמלים ועוד אשר מעבר להיותם מטרד, הם עלולים ממש להזיק אם על ידיי עקיצה ואם על ידי נשיכה או הכשה.

בסוף המאה התשע עשרה נכנס לשימוש חומר בשם די די טי, אבל לשימוש נרחב נכנס החומר הזה רק בשנות השלושים המאוחרות וביתר שאת בזמן מלחמת העולם השנייה ולאחריה. הדי די טי נחשב חומר יעיל, זול, זמין וקל לשימוש וכזה שאיננו מזיק לבני אדם או לסביבה.

מאז חדרה לתודעה העובדה שחומרי הדברה מלאכותיים, יעילים ככל שיהיו, גורמים לנזק מצטבר לכל אחד מהמשתמשים במוצר הסופי ולנזק סביבתי ואקולוגי בלתי הפיך לעיתים, הוחל השימוש בשיטות הדברה ירוקה שונות, הפוגעות פחות בבני אדם ומסבות נזק אקולוגי או סביבתי מועט, אם בכלל. עם שיטות ההדברה הירוקה המקובלות ניתן למנות, כאמור, שימוש ברעלים מוחלשים, שיטות שונות להדברה ביולוגית ונקיטת פעולות מנע פשוטות אשר מונעות היווצרות תנאים נוחים להתפתחות מזיקים ובכך מונעות את הצורך בשימוש בחמרי הדברה.

הנטייה לשימוש בהדברה ירוקה רק הולכת ומתחזקת ככל שמתבררת יעילותן של שיטות אלה וככל שגדלה העמידות של מזיקים רבים לחומרי ההדברה ה"מסורתיים" היוצרת מעגל קסמים – ככל שגדלה העמידות של מזיקים משתמשים בחומר רב יותר ולהיפך.

דף הביתהדפסהמפת האתר